پنجمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات

۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۴۴۰۰۰ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۴۱۲
پنجمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۷، با حضور مقام عالی وزارت جناب آقای دکتر غلامی و اعضای محترم شورا روز شنبه ۹۷/۹/۱۰ برگزار شد.

پنجمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۷، با حضور مقام عالی وزارت جناب آقای دکتر غلامی و اعضای محترم شورا روز شنبه ۹۷/۹/۱۰ برگزار شد. در این جلسه دکتر منصور غلامی با بیان اینکه اختصاص ردیف بودجه متمرکز برای شبکه ملی علمی کشور امری زمانبر است، اظهار داشت: این شبکه باید با امکانات موجود خدمات خود را به دانشگاه‌ها ارائه کند تا به تدریج مشکلات فعلی رفع و هدف نهایی ترسیم شده برای این شبکه تحقق یابد.
دکتر غلامی تاکید کرد: با تببین مزایای شبکه ملی علمی کشور، قطعاً تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی به آن ملحق خواهند شد و با تقویت محتوای درون این شبکه، بخشی از هزینه‌های آن از محل ارائه خدمات تامین خواهد شد.
وزیر علوم در خصوص دستور جلسه دوم نشست روز شنبه شورای فناوری اطلاعات وزارت علوم که در زمینه سامانه پیشخوان مجوزهای کشور بود، تاکید کرد: پیگیری‌های لازم برای پیوستن کلیه دانشگاه‌های کشور به این سامانه انجام شود.
دکتر حسین میرشجاعیان حسینی، معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست، با اشاره به اینکه تمام مجوزهایی که دستگاه‌های اجرایی دولت ارائه می‌دهند باید در سامانه پیشخوان مجوزهای کشور ثبت شود، گفت: وزارت علوم در قالب این سامانه ۲۷۵ مجوز و استعلام به دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دیگر می‌دهد که بیشترین تعداد مجوز مربوط به مدرک تحصیلی است.
وی افزود: با مراجعه به سامانه http://g4b.ir اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند به صورت متمرکز و در کمترین زمان ممکن درخواست‌های مجوز و استعلام خود را ثبت کنند.
وی گفت: به جز چند دانشگاه کشور، تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات وابسته به وزارت علوم، اطلاعات خود را در سامانه مجوزهای کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی ثبت کرده‌اند.
در ادامه این نشست، دکتر علیرضا عشوری، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: تاکنون ۱۱ مرکز استان و ۴۰ دانشگاه به شبکه علمی کشور متصل شده‌اند و با رفع مشکلات بودجه‌ای و همکاری شرکت مخابرات و زیر ساخت پیشرفت این شبکه با سرعت محقق خواهد شد.
وی افزود: با توجه به مشکلات زیر ساختی اتصال دانشگاه‌ها به فیبر نوری، انعقاد تفاهم نامه با شرکت همراه اول و استفاده از امکانات اتصال سراسری به نسل چهارم تلفن همراه به عنوان گامی برای حل مشکلات شبکه ملی علمی کشور در دست اقدام است.